úterý 6. března 2012

Cross-site scripting


Cross-site scripting


Cross-site scripting (XSS) je metoda narušení WWW stránek využitím bezpečnostních chyb ve skriptech (především neošetřené vstupy). Útočník díky těmto chybám v zabezpečení webové aplikace dokáže do stránek podstrčit svůj vlastní javascriptový kód, což může využít buď pouze k poškození vzhledu stránky, jejímu znefunkčnění anebo dokonce k získávání citlivých údajů návštěvníků stránek, obcházení bezpečnostních prvků aplikace a phishingu.

 Ukázka útoku

 Typ 1

Většinou se označuje jako lokální nebo DOM based. Lze ji využít i na statických stránkách a jde o neošetřené přenesení proměnné z URL adresy do javascriptu. Pro ilustraci si představme že máme html stránku s následujícím kódem:
<SCRIPT>
 var pos=document.URL.indexOf("jmeno=")+6;
 document.write("Ahoj "+document.URL.substring(pos,document.URL.length));
</SCRIPT>
a na stránku vstoupíme přes standardní link
http://URL/stranka.html?jmeno=Alice
stránka standardně vypíše pouze „Ahoj Alice“. Útočník však může link pozměnit na
http://URL/stranka.html?jmeno=<script>alert('Toto je úspěšný XSS útok.');</script>
a tím vykoná zákeřný kód.
Tento vektor útoku (stejně jako u typu 2) stojí a padá na přístupu přes upravenou url a většinou je takto i snadno odhalitelný pomocí prosté logiky. Pokud na stránku přijdete přes normální link, tak se zachová tak jak má.

 Typ 2

Označuje se jako non-persistent nebo reflected. Je postaven na úpravě části URL která se interpretuje do stránky jako její součást, například jako nadpis. Pokud do URL přidáme svůj kód který není před interpretací upraven, tak se stránka v prohlížeči zachová, jako by námi vložený kód byl její součástí. Tato zranitelnost se týká především stránek s generovaným obsahem, pro příklad používáme php a někde ve zdrojovém kódu máme
 <?php echo $_GET['nadpis']; ?>
stačí uživateli podstrčit url upravenou například takto:
http://URL/stranka.php?nadpis=cokoliv<script>alert('Toto je úspěšný XSS útok.');</script>
Tento typ útoku je nejběžnější.

 Typ 3

Je označován jako persistent, stored nebo second-order. Jde o nejnebezpečnější možnost, protože na takto napadené stránky nemusíte vstoupit přes upravený link. Vzniká pokud je obsah stránky generován z databáze. Náš javascript jednoduše vložíme třeba jako součást komentáře - spolu s ním se uloží do databáze a je následně zobrazen všem lidem, kteří si takovýto komentář zobrazí.
Ahoj, super <script>alert('Toto je úspěšný XSS útok.')</script>stránky!

 Obrana

 Na straně serveru

  • Při vkládání dat od uživatele do HTML stránky odfiltrovat „nebezpečné“ znaky z uživatelského vstupu resp. je převést na příslušné HTML entity ( < za &lt;, > za &gt; atd.), na což lze použít ad hoc funkce (např. v jazyce PHP je to funkce htmlspecialchars).
  • Pokud se jedná sice o textové parametry, ale z omezené množiny hodnot, lze zvážit indexace této množiny a přenášení pouze číselného indexu, který lze před výstupem (podle možností daného skriptovacího jazyka) implicitně přetypovávat na celé číslo.

 Na straně uživatele

Na straně uživatele lze vypnout JavaScript. Je třeba si ale uvědomit, že o zamezení možnosti cross-side scriptingu by se měl postarat skript na straně serveru.

Žádné komentáře:

Okomentovat